'מחברת האיתותים'

חידוד הקשב לתחושות גופנו - ספר למילוי עצמי

מזכירה לכולנו שהתשובות נמצאות בתוכנו

הספר מחברת האיתותים הוא דלת לעצמך, להקשבה לעצמך דרך גופך.

כלי מעשי, נח וכייף להתפתחות אישית, המלא בתרגילים מגוונים המאפשרים לכל אחד ואחת להקשיב לבקשה של הגוף, לשמוע את האינטואיציה ולחוות ידיעה ובהירות בדרך. 

הספר מאפשר להבין לעומק את השורשים של התחושות הפיזיות והרגשיות, ובכך להביא לאורח חיים בריא וקשוב יותר. זהו כלי שמזכיר לכל אחד ואחת את היכולת הטמונה בנו להקשיב לעצמנו.

הצצה פנימה

"מחברת האיתותים" הוא ספר למילוי עצמי להעמקת היכולת שלנו להקשיב לגופנו.

הספר מאפשר לתרגל הקשבה לאיתותים של הגוף ולשמוע – מה הוא מבקש להגיד באמצעות הכאב, החשק, הכיווץ או התנועה. הוא מהווה מצפן, דרך חדשה להקשבה לרצון שלנו דרך איתותי הגוף: בקבלת החלטות, בהתבוננות על מערכות יחסים, בתוך תנועת חיינו. לאחר שנבין וניתן מקום ולגיטימציה, נוכל לפעול ליצירת שינוי ולהביא לריפוי שורשי. 

הספר מלא בתרגילים של מעקב והתבוננות, תרגילי דמיון אינטראקטיבי, שאלות מעמיקות ונגישות המחדדות את היכולת של כל אחד להקשיב לגופו. כל פרק במחברת מאפשר תרגול והתבוננות באיתותי הגוף מזווית אחרת.

המלצות על הספר

הספר כולל

 • 250 עמודים של שאלות, תרגילי דמיון, תרגילי מעקב, ציור, משחק וכתיבה, טקסטים והסברים מעמיקים על שפת האיתותים של הגוף.
 • שאלות ממקדות ומעמיקות שליקטתי בדרכי כמטפלת, שפותחות דלת להבנת הגוף שלנו וחיבור לעצמנו.
 • הסבר פשוט על 'איך למלא את הספר' יחד עם אפשרויות שונות לפי הסיפור הייחודי שלך.
 • חמש פרקים של הקשבה לגוף, כל פרק מאפשר חיבור לגוף מנקודת מבט אחרת:
 1. 'כאן ועכשיו' – הקשבה לגוף בהווה המאפשרת חיבור לעצמנו באופן פשוט ונוכח.
 2. מעקב. מאפשר להבין למה הגוף מאותת בזמן מסוים. התבוננות על תחושות הגוף בתוך החיים – בחיבור לתזונה, שינה, רגשות, ומחשבות.
 3. מערכות יחסים. התבוננות על מפגש עם אנשים אחרים באמצעות הקשבה לתחושות הגוף
 4. חיבור לרצון. קבלת החלטות וחיבור לאינטואיציה דרך חוויות הגוף שלנו. הבנה עמוקה של 'מה אני רוצה?'
 5. שפה ייחודית. מציאת 'מילון האיתותים הייחודית שלך' מתוך ידיעה של – מה כל איתות גופני מבקש להגיד לך.
 • תרגילי דמיון להקשבה עמוקה לגוף, הכתובים בתוך הספר ומלווים על ידי אודיו באתר האינטרנט
 • פרק בונוס מיוחד בסוף הספר של תרגילי הרגעה והתקרקעות + אודיו של כל התרגילים באתר (לחצו כאן)
 • עמודים לכתיבה חופשית

מתנות

הספר כבר אצלך? מחפשת את תרגילי הדמיון באודיו או דפים נוספים להדפסה? 
רוצה לקבל חלקים מתוך הספר למייל? 

איך משתמשים בספר?

הספר קל ונוח לכל משתמש. הספר 'מחברת האיתותים' מורכב מחמישה פרקים, כל פרק מאפשר חקירה והתבוננות מנקודת מבט חדשה על הקשר שלך עם הגוף שלך. הספר מתאים למי שמבקש להתקרב לעצמו ולגוף שלו. ועל כן מתאים למי שמבקש להבין למה הגוף כואב, להבין מה הרצון שלו, להתבונן על מערכת יחסים, או ללמוד הקשבה נוכחת לגוף. 

כשלב ראשון – קוראים את ההקדמות, שם מבינים את תהליך הספר ואת האפשרויות השונות ללכת בתוכו. אפשר לנוע בסדר של הספר או לקפות בין הפרקים. תלוי בכם ובתהליך שלכם. 

שלב שני – מאיזה פרק תרצו להתחיל? כשבחרתם את נקודת ההתחלה, כעת נותר רק להתחיל ללכת. הביאו עט (וצבעים אם תרצו) ומצאו פינה שקטה לשבת בה. אפשר לשבת לכתוב בספר בסוף היום שלכם או במהלך יומכם ברגע של הפסקה. ואז – קוראים, מקשיבים, וממלאים בכתיבה ובציור במחברת בהתאם לתרגיל שבחרתם. 

שלב שלישי ואחרון – שמים את הספר במקום שתזכרו אותו, וממשיכים לכתוב בו לפי הצורך – באופן קבוע, כשיש תובנה, איתות גופני חדש, או רצון לזמן עם עצמכם.

קטעים נבחרים מתוך הספר

(לחצו על התמונות)

"...מפגש עם הסביבה הוא הזדמנות לתרגל הקשבה ולהנכיח את עצמנו ואת האנרגיה שלנו במרחב המשותף. כאנשים בוגרים, המפגש שלנו עם הסביבה מתרחש לרוב בשיחות ענייניות, מול מחשב או בטלפון, ולעיתים ההתבוננות מקבלת אופי כבד ורציני. היכולת לשחק נעלמה מהתקשורת הבינאישית שלנו, ועל כן חשוב במיוחד לתת מקום לתחושות גופנו גם בזמן כיף והנאה קלילה. המשחק מאפשר מפגש מלא חיים, מרחב שבו נוכל לתרגל את יכולות ההקשבה ואת הנוכחות שלנו בסיטואציות קלילוֹת ושמחות."
"...במהלך השנים נוכחתי לדעת שכל אדם יכול ללמוד לשמוע את הרצון הפנימי שלו באמצעות תרגול פשוט של הקשבה לגוף. ההתמקדות בגופנו מאפשרת לנו להקשיב לעצמנו, להרגיש דרך הגוף מה נעים לנו ומה לא נעים לנו.. לא תמיד יש סיבה ברורה או הסבר רציונלי לאיתותים של גופנו, אך במקרים רבים הקול הזה מספר לנו על רצון עמוק ומשמעותי בנתיב חיינו. תחושות כגון שינויים בנשימה, כאב, עייפות, או, לחלופין, חיוניות ורצון לנוע, מאותתות על התרחשות פנימית. הרצון הגדול שלנו מורכב, למעשה, מהרבה רצונות קטנים. בנקודות הרצון הקטנות הללו אנו יודעים: 'כן, זה מה שאני רוצה.' יש בהן ניצוץ של שמחה, ידיעה ש'זה מה שנעים ונכון עבורי כרגע'. איכותה של ידיעה זו.. אינה מגיעה מהניתוחים השכליים הרגילים, אלא מההקשבה לעצמנו דרך איתותי הגוף. שפת הגוף מחוברת לאינטואיציה ולתת-המודע שלנו, ולכן מאפשרת לנו לפגוש רובד נוסף ועמוק הפותח נתיב לשמיעת הרצון שלנו…"
"...הורגלנו לחפש מענה מיידי לכאב. (אך) תנועה המחפשת לאורך זמן אך ורק פתרון מהיר – ונמנעת מהתבוננות רחבה על הכאב ועל הסיבתיות של היווצרו – אינה מאפשרת הקשבה לגוף... עצירה והתבוננות על הסיבתיות ועל המתרחש ברגע הכאב, הקשבה ונתינת מענה לבקשה שעולה מגופנו – אלה מאפשרות תנועה מדויקת ומרפאת. בעולם שבו לרוב הראש לוקח פיקוד, ולמחשבות יש מקום משמעותי, דווקא הגוף מאפשר לנו לקבל מידע עמוק, ברור ומדויק על עצמנו...המידע שהיא נושאת מאפשר לסָפֵק להתפוגג ולְבהירות חדשה להיכנס למרחב החיים שלנו. מחברת האיתותים נועדה לחולל את תחילתהּ של תנועה הַמנגישה את שפת הגוף ומאפשרת להשתמש בה כמצפן רב-עוצמה בהליכה בשבילי החיים."
"מהם איתותים? איתות יכול להיות תחושה בבטן, תחושה בעור, כאב, שינוי נשימתי, חשק גופני, תנועה של שריר, עייפות, ערנות – כל דבר שאנו חווים בגופנו. איתות נוטה להיות תחילה קטן ושקט ועם הזמן להגביר את עוצמתו… מתחת לכל איתות יש קשת של רגשות, מחשבות ורצונות שנוגעים גם ברבדים שמעבר לגוף הפיזי...מחברת האיתותים נועדה להיות כלי המַפְנה את נקודת המבט פנימה כדי לקבל מידע על משמעות וסיבתיות הסיפור הייחודי של כל אחד מאיתנו."
"מבנה המחברת מכוון לתרגול והקשבה לגוף, תוך שמירה על מרחב פתוח לכל אדם לחשוב ולפעול לפי צו ליבו. חשוב לי להימנע מלתת עצות או פתרונות ל'מה צריך לעשות', מהי 'ה'-תשובה...התערבות שכזו תחטא למהות המחברת, שמטרתה לאפשר לכל אחד לשמוע את עצמו בביטחון ובחיבור עמוק פנימה. המידע שמתקבל מהמחברת ומשפת גופנו מניע כל אדם לבחירה משלו בתנועה הייחודית של חייו."
"אם נתינה לעצמכם היא דבר שאתם פחות מורגלים בו – אל חשש, זה רק עניין של אימון. לאמן את שריר הנתינה לעצמנו, כך שלאורך זמן יהיה לנו קל יותר לעשות זאת. לתרגל את התנועה שבה אנחנו עוצרים לנוכח איתות גופני או רגשי, נותנים תשומת לב למקום בתוכנו שמבקש זאת, בכל דרך שמתאימה באותו רגע."

הי נעים מאוד, אני ורד רוטנברג יוצרת הספר 'מחברת האיתותים'

מטפלת הוליסטית מוסמכת, מלווה ותומכת בתהליכים אישיים משנת 2012.

 המסע שלי להיכרות עם שפת האיתותים של גופי התחיל עם הופעתן של מגרנות כשהייתי בת שמונה-עשרה. בדיעבד זמן זה היה עבורי תחילתו של המסע להיכרות עמוקה יותר עם עצמי. אבן דרך מרכזית בתהליך הריפוי שלי היתה מחברת קטנה שיצרתי. בכל פעם שהרגשתי כאב – כתבתי במחברת אילו מחשבות ורגשות היו לי באותו רגע. המחברת היתה דלת לחיבור חדש לעצמי, ודרכה יכולתי לראות את השיחה המתקיימת בין הגוף, המחשבות, הרגשות והפעולות שלי. 

עם ההקשבה לאיתותי גופי והמקום שנתתי לרגשותיי, אט אט נעלמו לחלוטין המגרנות. משהו השתנה אז בתפיסה שלי. הבנתי שאני יכולה להביא ריפוי לקושי פיזי באמצעות תנועה תודעתית ורגשית. והרגשתי, שאם אני הצלחתי גם אחרים יכולים. שם נטמן הניצן לרצון שלי ליצור כלי לעבודה עצמית. 

עם השנים, ככל שליוויתי יותר מטופלים, התגבר הרצון ליצור כלי שכזה. שמתי לב ששפת הגוף הרבה יותר פשוטה ונגישה משנדמה לנו, שהידע הפנימי על עצמנו קיים ממש בהישג יד. שכל אחד ואחת יכולים להקשיב לגופם ולידיעה הפנימית שלהם. ועם זאת, מטופלים רבים נמצאים בחוויה הפוכה. ההבנות האלו הולידו אצלי רצון ליצור כלי שיאפשר לכל אחד ואחת להבין את שפת האיתותים של גופו.ה. כלי שינגיש את הידע הקיים בתוכנו ויאפשר תרגול של הקשבה לגוף.

סיפורו של הספר

תשובות לשאלות נפוצות

מגיל 18 ומעלה. סדנאות לנערים ונערות מתקיימות בנפרד

לא. המפגשים והספר מעוצבים בצורה נוחה ונגישה למתחילים בהקשבה.

מסע ההקשבה לגופנו תמיד ממשיך ומעמיק, גם אני עוד נעזרת בכלים מתוכה. בנוסף יש תרגילים ספציפיים למנוסים בהקשבה לגוף.

לא. המחברת מאפשרת חיבור פנימה דרך הגוף. זה אומר גם דרך כאב – להתבונן ולהבין מה מבקש להגיד. אבל גם דרך חשק או תחושה נעימה – להקשיב ל "כן". לכולנו יש תחושות, הספר עוזר להבין מה התחושות הייחודיות שלך.

המחברת היא כלי לעבודה פנימית, ועל כן תלוי מה מחפשים בטיפול. אם מחפשים להקשיב פנימה המחברת לגמרי ה – דבר. אם צריכים תמיכה של איש מקצוע אז חשוב לעשות את הצעד ולקבל אותה.

ו – אפשר גם וגם.

האמת היא שכעס. תמיד חבר אמת ליצירת תנועה 🙂

היה לי קשה שחושבים שקשה לדמיין ולהקשיב פנימה כשראיתי שזה בעצם קל גם ללא מנוסים. הרגשתי שהסביבה שלנו לימדה אותנו שזה קשה, שרק 'יודעי הדבר' הם בעלי הידע. רציתי לתת כלי להקשבה פנימה – כדי שכל אחד יוכל לתרגל לבד. לשנות את הקטע הזה של ״המטפל המאבחן יודע כל״.

סימן, רמז של הגוף. זו השפה שהגוף מדבר בה ומספר לנו דברים.

חמש שערים, בכל שער אפשרות אחרת להקשיב לשיחה את הגוף.

הינה המלצה אחת:

"נהיינו כל כך תלויים בגורמים מטפלים שכבר הפסקנו לתת אמון בתחושות וברגשות שלנו. המחברת נתנה לי הזדמנות להראות לעצמי כמה אני באמת יכולה לראות ולדעת מה עובר עליי רק על ידי הקשבה לגוף שלי. רק ההבנה הזו היא מתנה לכל החיים." – ליה אורן וגשל

הסברים נוספים על המחברת

בבלוג שלי כתבתי על הספר מילים שאינן מופיעות כאן. ניתן להגיע לטקסטים הנוגעים למחברת, לקולגות שמספרים על עבודה עם הספר, למידע נוסף, העמקה והעשרה – דרך הכפתור.

*אזלה ההדפסה הראשונה*

לקבלת עדכון על יציאת ההדפסה השניה לאור 
מוזמניות להשאיר פרטים בכפתור כאן למטה 

מבט אל תוך הספר

עוד המלצות על הספר

נשארת עם שאלות?

ניתן להשאיר לי הודעה ואשיב בהקדם.